2020. már 29.

#homelaone 13. nap – március 29. Meditálj!

írta: Paulikovics Réka
#homelaone 13. nap – március 29. Meditálj!

Évek óta foglalkozom spritualitással és járom az önismeret néha rögös, ám annál felemelőbb útját, így a meditáció is gyakorlatilag a mindennapjaim része lett. Most, ebben a karantén-sztoriban pedig sokkal nagyobb szerepet kap az életemben, épp ez adja a keretet a napjaimnak, reggel és este is meditálok (de fontos megjegyeznem, hogy nem kötelezően és nem stresszelek, ha kimarad).

48380067_2000515589995462_7132989914630586368_n.jpg

Sokan, sokféleképpen leírták már a szó jelentését és a mögöttes tartalmat. Ez most az én magyarázatom, meglátásom, érzésem, tapasztalatom. A meditáció egy olyan gyakorlat, ami során megismerheted az igazi önmagadat és, ami a legfontosabb, hogy rájöhetsz arra, hogy mennyire jó kis emberke vagy, tele jó tulajdonságokkal, jó érzésekkel. Megkönnyebbülhetsz egy-egy gyakorlat alatt, mert sokszor és valószínűleg sokat fogsz sírni, de ez mind csak tapasztalás és elengedés miatt van, ami egy nagyon pozitív dolog.  Én azért meditálok, mert tényleg jobban érzem magam tőle, sok mindent megtudtam már magamról, ami enélkül rejtve maradt volna előttem.

Lényegében maga a folyamat belső világod felfedezése és megtapasztalása, az érzéseid megértése és az igazi motivációd felfedezése. Elmagyarázhatnám most itt hosszú sorokban a szó eredetét vagy definícióját, röviden a tudat helyes használata, fókuszáltság, koncentráció az alapja.

A meditáció számomra egy (ön)gyógyító érzelmi, szellemi, sőt fizikai folyamat.

A meditáció a belső csend, béke és nyugalom felfedezése, az itt tapasztalt dolgok irányt mutatnak, vezetnek tovább az életünkben. Nekem egy kicsit már az olvasás is meditáció, vagy ha éppen alkotok valamit, egy ékszert, vagy egy művészi írásos képet – ezekben is már nagyon el tudok merülni és ki tudom zárni a külvilágot és a gondolataimat is.

Amit le kell szögezni: a meditáció nem menekülés és ami még ennél is fontosabb, hogy mindenkinek megvan a saját maga meditációja, technikája, hiszen különbözőek vagyunk. Mindenkinek más és máshogy jelent nyugalmat, elmerülést, békét és csendet. Ha valaki azt mondja, képzelj el egy fénygömböt, Te és én teljesen máshogy fogjuk ezt látni. :) A meditációnak nincsenek nélkülözhetetlen külső feltételei, de az egyedüllét, valamint a test nyugalma alapfeltétel a „kezdőknél” és mindenképp egyenes háttal végezd a gyakorlatot. Jó hír, hogyha kialakul a szokás, hogy meditálsz, akkor már bármikor és bárhol, külső körülményektől függetlenül tudsz majd meditálni: fekve, ülve, sétálva, egyedül, társaságban, csendben vagy zajban stb. Sokan meditációs zenéket keresnek külön erre a célra, ami természetesen segítségedre lehet elmerülni, ám a későbbiekben már egy kis rockzene hallgatása közben is fogsz tudni meditálni (persze ez nem jelenti azt, hogy így kell majd csinálnod). IDE KATTINTVA meghallgathatod, nekem most mi a legnyugisabb zene, amire kicsit befelé szoktam figyelni. 

r_79.JPG

Íme, egy egyszerű meditáció pár lépésben (szükséged lesz egy órára, hiszen te szabod meg magadnak, hogy mennyi időt szánsz a gyakorlatra. Vagy, én javasolnék egy nyugodt zenét, esetleg kettőt, és ennek a hossza alatt végezd a meditációt):

  • Ülj le és figyelj arra, hogy gerinced függőleges és egyenes legyen (Ne görnyedj). Figyeld meg magad, milyen az általános hangulatod, hol érzel esetleg feszültséget.
  • Csukd be a szemed és vegyél pár lassú és mély lélegzetet az orrodon és ott is lélegezz ki, majd folytasd a légzést a saját tempódban. Engedd el az elvárásaidat azzal kapcsolatban, hogy most mit kell érezned vagy hogyan kell ezt csinálni, csak a légzésre figyelj és csak vedd a levegőt úgy, ahogy szoktad. Képzeld el a levegőt fényként, ahogy beszívod és kifújod, ha elkalandoznak a gondolataid, ezzel a módszerrel sokkal egyszerűbb lesz a tudatodat visszaterelni a légzésfigyelésre. És mielőtt kiborulnál saját magadon, igen, az én gondolataim is elkalandoznak, ez teljesen normális. A lényeg, hogy tereld vissza a fókuszt a légzésre. Amikor egy újabb gondolat felbukkan, csak figyeld meg, engedd el és térj vissza a légzéshez.
  • Amikor letelt az idő vagy vége a zenének, vegyél pár mély lélegzetet és lassan nyisd ki a szemed. Amikor végeztél, ismét figyeld meg magad és a hangulatodat, az érzéseidet és nézd meg, hogy tapasztalsz-e valamilyen változást a gyakorlat kezdetéhez képest. Ha negatív érzéseid vannak, akkor se ijedj meg, ez teljesen normális.

Ezen kívül ma már nagyon sok helyen vannak csoportos vezetett meditációk, ahova elmehetsz. Online, több videómegosztón is találhatsz meditációkat, ám ezeknél is nagyon fontos, hogy folyamatosan fókuszálj. Én most ebben a karanténhelyzetben egy női csoport meditációiba csatlakozom be minden nap reggel és este hétkor, ahol egyszerre több százan meditálunk és ennek óriási ereje van, hiszen az energia téren és időn át (vagy azon kívül) is érezhető. Az én tanítóm és egyben barátnőm ma külön kiemelte, hogy ebben az időszakban nagyon fontos a meditáció, a saját lelkünk, bensőnk erősítésével az immunrendszerünk is erősödik. Meg kell találnunk a belső békénket, meg kell tanulnunk szeretni magunkat és másokat, mert ezen a helyzeten csak a kedvesség, a tisztelet és az összefogás tud segíteni.

Kérdésekkel, észrevételekkel bátran keress valamely elérhetőségemen, illetve a közösségi média oldalakon, Facebook-on illetve Instagram-on.

Szólj hozzá

jóság meditáció szeretet tisztelet kapcsolatok