2020. ápr 09.

#homelone 24. nap – április 9. Szeretsz, nem szeretsz

írta: Paulikovics Réka
#homelone 24. nap – április 9. Szeretsz, nem szeretsz

Nem, nem párkapcsolati tanácsadás következik, hanem egy kis szösszenet arról, hogy mit is jelent a szeretet. Szerintem.

594b4f17-bcfe-4d85-a3c5-a8de5ee83463.JPG 

Az utóbbi időben egyébként is, a járvány miatt pedig most extrán nagyon sokat hallunk, olvasunk és talán még beszélünk is a szeretetről. A helyzet ezzel a látszólag nagyon egyszerű érzelemmel (vagy mivel?) viszont az, hogy sokunknak gondjai vannak vele. Igen, nekem is. De van egy jó hírem, a szereteten igenis lehet dolgozni.  

Bár a szeretet nagy általánosságban és a köztudatban egy érzésként él, aki egy kicsit is jobban belemerül a témába, vagy spirituális úton lépked, idővel rájön, hogy a szeretet amellett, hogy egy érzés, egy képesség is. És mint olyan, tanulható, fejleszthető, csiszolható. Gyakorolni lehet. Sőt, nem lehet, kell.

Persze a nagy részét életünk elején sajátítjuk el, mint megannyi más képességnek és érzelemnek, így nagy szerepe van a későbbi életünkben annak, hogy gyerekként mennyit kapunk a szeretetből. És az sem mindegy, hogy milyen minőségben. Felnőttként sokan épp ezen tapasztalatok miatt nem tudják befogadni a másoktól érkező szeretetet, arról nem is beszélve, hogy, mivel nagyon nem vagyunk egyformák, mindegyikünknek más a valósága, ezáltal máshogy szeretünk és máshogyan fogadunk el szeretetet. Tehát nincs két egyforma szeretet. Ahogy én máshogy írok, máshogy énekelek vagy máshogy rúgok bele egy labdába, mint te, úgy máshogy is szeretek. Ez pedig sokak életében félreértésekhez, csalódottsághoz, értetlenséghez vezet.

Gabriel García Márquez Nobel-díjas író 13 jó tanács az élethez című gyűjteményében azt fogalmazta meg, hogy mire van szüksége a léleknek ahhoz, hogy boldog legyen. Több tétel is a szeretetről szól, a harmadik pont viszont örökérvényű igazságot tartalmaz. Hiszen, mivel mindannyian máshogy szeretünk, nem a kapás, hanem az adás a lényeg.

  1. Nem azért szeretlek, aki te vagy, hanem azért, aki én vagyok melletted.
  2. Senki sem érdemli meg a könnyeidet, aki pedig megérdemli az nem fog sírásra késztetni.
  3. Csak mert valaki nem úgy szeret téged, ahogy te szeretnéd, az még nem jelenti, hogy nem szeret téged szíve minden szeretetével.
  4. Az igaz barát a kezdet fogja és a szívedet simítja.
  5. Akkor a legelviselhetetlenebb valaki hiánya, amikor melletted ül és tudod, hogy sosem lehet a tiéd.
  6. Sose felejts el mosolyogni. Még akkor sem, amikor szomorú vagy. Lehet, hogy valaki beleszeret a mosolyodba.
  7. Lehet, hogy csak egy ember vagy ezen a világon, de valakinek te jelentheted magát a világot.
  8. Ne vesztegesd idődet arra, aki nem tart téged érdemesnek arra, hogy veled töltse.
  9. A sors talán azt akarja, hogy sok nem megfelelő emberrel találkozz mielőtt megismered az igazit, hogy mikor ez megtörténik igazán hálás legyél érte.
  10. Ne sírj, mert vége lett! Mosolyogj, mert megtörtént.
  11. Mindig lesznek emberek, akik meg fognak bántani, tehát nem szabad feladnod a hitet. Csak légy óvatos!
  12. Légy jobb ember, és tudd, hogy ki vagy, mielőtt valaki újjal találkozol, akitől azt reméled, hogy ismer téged.
  13. Ne küzdj túl erősen. A legjobb dolgok váratlanul történnek.

Ha tudatosítjuk magunkban, hogy a szeretet alapvetően egy képesség, sokkal könnyebben fogunk tudni elfogadni dolgokat, történéseket és embereket az életünkben. Csak egy példa erre: a legjobb barátod elfelejti a születésnapodat, de ettől valószínűleg nem múlik el az iránta érzett szereteted. Biztosan haragszol rá, vagy egy kicsit csalódsz benne, de ettől még képes vagy őt ugyanúgy szeretni, hiszen nem azért szereted, mert elvárod, hogy ajándékot vegyen neked, hanem azért, mert ő az, aki. Képes vagy őt szeretni és nem az ajándékot, amit tőle kapsz.

Nem mondom azt, hogy könnyű feladat minden napnak úgy nekimenni, hogy akkor én most a szeretetet választom, de nem is lehetetlen. Nem azt mondom, hogy hurrászuperheppinek kell lenni reggelente és minden szembejövőt körbecsókolni és megölelni, de mondjuk mi lenne, ha úgy indítanád a napjaidat, hogy belenézel a tükörbe és kimondod magadnak, hogy ’szeretlek’? Ez az első lépés. Az önszeretet.

Amikor már nem utálod magad és elfogadod, megszereted azt, aki te vagy, sokkal könnyebben fogsz másokat is elfogadni és szeretni. Nem, nem arról van szó, hogy a legádázabb ellenségednek is keblére kell borulnod (bár azt sem tudom, hogy lehet-e valaki igazán ellenség, vagy inkább csak ellenfél) és nem lehet senkinek olyan tulajdonsága, ami idegesít és egész nap úgy kell viselkedned, mintha te lennél maga Buddha. A lényeg a szándék. Az, hogy elhatározod magad amellett, hogy előítéletek nélkül fordulsz valami vagy valaki felé. Az, hogy te képes vagy szeretni és megadni saját magadnak az esélyt arra, hogy a maximumot tedd bele egy kapcsolatba, legyen az bármilyen vonatkozású: munkahelyi, családi, baráti, szerelmi. A legfontosabb az, hogy a szeretet, ami belőled indul, elsősorban nem a másikról szól, hanem rólad.  

Tehát a kérdés: szeretsz vagy nem szeretsz? Választod-e a szeretetet a félelem helyett? Minél többször döntesz a szeretet mellett, annál nyitottabb leszel, hogy észrevedd a mindennapi apró csodákat az életedben. És hogy el ne felejtsd, hogy mi is a téma alfája és ómegája, zárásként álljon itt Antoine De Saint-Exupéry gondolata:

„A szeretet az a folyamat, melynek során visszavezetlek önmagadhoz.”

 Kérdésekkel, észrevételekkel bátran keress valamely elérhetőségemen, illetve a közösségi média oldalakon, Facebook-on illetve Instagram-on. 

(Kép: Saját tartalom, felhasználása engedélyhez kötött.)

Szólj hozzá

szeretet egyedül nézőpont karantén önbecsülés önszeretet nézőpontváltás